LEZ in 2025 opnieuw goed voor miljoenen euro's aan inkomsten voor de stadskas
29 mei 2026
De Lage-emissiezone bracht ook dit jaar miljoenen op voor de stadskas. Met 6.3 miljoen euro aan retributies en tijdelijke toelatingen lag de opbrengst voor de stadskas in 2025 nauwelijks lager dan het jaar voordien. Het stadsbestuur (N-VA & Vooruit) probeert het voor te stellen alsof dat allemaal buitenlandse auto’s zijn. Maar ook Belgen blijven slachtoffer van de cashkoe die de LEZ heet. PVDA-gemeenteraadslid Ivan Heyligen kwam op de Antwerpse gemeenteraad tussen en herhaalde nogmaals onze oproep: schaf de asociale LEZ gewoon af!
Schepen,
Het is geen geheim dat wij tegen de lage-emissiezone zijn. Mijn partij is hier de afgelopen jaren al meerdere keren tussengekomen om te vragen om die af te schaffen. Want de LEZ is en blijft een boetekoe die vooral gewone werkende mensen treft.
De cijfers spreken voor zich:
In 2025 bracht de LEZ de stadskas maar dan zes miljoen euro op. Kaching!
Daar komt nog eens een dikke anderhalf miljoen aan dagpassen en andere tijdelijke toelatingen bovenop.
Bovendien staat er nog voor 4.8 miljoen euro aan te innen boetes open.
Op negen jaar tijd verdiende de stadskas 84.5 miljoen euro dankzij de LEZ. Volgend jaar worden bovendien de dagpassen een pak duurder: van 35 euro naar 45 euro.
Het stadsbestuur probeert dat weg te wuiven door te beweren dat dat allemaal aan de Fransen ligt. Ja, een groot deel van de overtredingen zijn Franse automobilisten. Maar met meer dan 12.000 boetes voor Belgische automobilisten vorig jaar kan je toch moeilijk beweren dat zij niet getroffen worden? Dat zijn 34 boetes per dag, schepen.
En waarom? Zogenaamd om de luchtkwaliteit te verbeteren. Maar tot op vandaag is er geen enkele studie die hard kan maken dat de LEZ daar een positieve impact op heeft. Ook de nieuwe studie van burgerplatform Vlaanderen kon geen harde bewijzen vinden. Ik raad u aan om die studie te lezen. 474 pagina’s met meetpunten in en buiten de LEZ, 2.9 miljoen metingen, Een zeer uitgebreid onderzoek dus. In het besluit staat te lezen: “Op de vraag of een LEZ nog het juiste instrument is om de luchtkwaliteit te verbeteren is het antwoord neen”
Bovendien is er sprake van twee maten en twee gewichten. Iemand met een oud dieselwagentje, of het nu een Fransman of een Belg is, mag de LEZ niet binnen. Maar als er een Fransman of een Belg is met een privéjet, dan mag die vlotjes door die LEZ vliegen om op het vliegveld van Deurne te kunnen landen. In het toerismeplan van schepen Kennis lazen we vorige maand dat de stad nog meer wil inzetten op riviercruises. Die mogen dan aanmeren pal in de stad aan het Steen. Ik kan u verzekeren: die stoten een pak meer uit als iemand die met een Peugeot 307 tot hier komt.
Ik heb bovendien gehoord dat uw collega’s in het Vlaams parlement intussen ook het licht gezien hebben. Uw partijgenote Stephanie Vanden Eede zei in april: “Lage-emissiezones zorgen vandaag helaas niet voor propere lucht en zijn bovendien sociaal onrechtvaardig.”
Daarom nogmaals onze oproep schepen: schaf die asociale LEZ af!
De cijfers op een rijtje:
De PVDA heeft de meest recente cijfers van de LEZ opgevraagd. Daaruit trekken we volgende conclusies:
- De LEZ bracht de stadskas in 2025 € 6.326.587,69 op
-
- Dat bedrag bestaat uit:
- € 393.610,00 inkomsten uit de verkoop van dagpassen
- €972.607,38 inkomsten uit de verkoop van tijdelijke toelatingen (een week of langer)
- €4.960.370,31 aan geïnde boetes
- Daarnaast staat er nog voor € 4.845.954,69 aan boetes open. Deze moeten nog geïnd worden.
- In totaal werden er 22.160 tijdelijke toelatingen en dagpassen gekocht. Samen zijn die dus goed voor een opbrengst van €1.366.217,38
- Er werden 11.242 LEZ-dagpassen aangekocht voor voertuigen met een Belgische nummerplaat. Die kosten nu nog 35 euro per stuk.
- Vanaf 2026 is de kostprijs voor zo’n dagpas 45 euro. Dat betekent dus dat, als er volgend jaar evenveel dagpassen worden aangeschaft, het stadsbestuur op 112.280 euro extra zal kunnen rekenen.
- Dat bedrag bestaat uit:
2. Op negen jaar tijd bracht de LEZ 84.5 miljoen euro op voor de stadskas:
|
Jaar |
Geïnde boetes (in miljoen) |
Dagpassen en tijdelijke toelatingen |
Totaal opbrengst |
|
2017 |
8.7 |
3.9 |
12.6 |
|
2018 |
8.2 |
2.6 |
10.8 |
|
2019 |
6.7 |
4.3 |
11.0 |
|
2020 |
11.4 |
4.9 |
16.3 |
|
2021 |
6.6 |
5.0 |
11.6 |
|
2022 |
3* |
3.7 |
3.7 |
|
2023 |
5.2 |
info niet gekend |
5.2 |
|
2024 |
5.1 |
1.8 |
6.9 |
|
2025 |
5.0 |
1.4 |
6.3 |
|
Totaal |
56.9 |
27.6 |
84.5 |
3. Voor het derde jaar op rij stijgt het aantal overtredingen (van Belgische, Nederlandse, en Franse nummerplaten)
|
Jaar |
Aantal overtredingen |
|
2022 |
52.461 |
|
2023 |
51.166 |
|
2024 |
56.510 |
|
2025 |
57.590 |