
Drie redenen waarom betalend parkeren in Hoboken geen oplossing is
26 mei 2025
Op de gemeenteraad van mei kwam PVDA-gemeenteraadslid Maartje De Vries tussen over de plannen van het stadsbestuur om betalend parkeren in te voeren in Hoboken. Op hetzelfde moment verzamelden een vijftigtal Hobokenaren zich aan de districtsraad om te protesteren tegen de plannen. "Mensen zijn kwaad, en terecht", zei De Vries. "Wij denken dat de Hobokenaren gelijk hebben wanneer ze zeggen dat dit geen goed idee is. Volgens ons zijn daar drie duidelijke redenen voor." Lees hier haartussenkomst.
Schepen,
We moeten, zoals u weet, hier volgende maand over een aanpassing van de parkeerzonering stemmen.
Maar in Hoboken zorgde dat afgelopen week al voor heel wat commotie. Vanavond stonden er zelfs mensen aan de districtsraad in Hoboken om hun ongenoegen over de plannen te uiten.
Hoe komt dat? Wel, het stadsbestuur wil de zogenaamde roze zone uitbreiden tot Hoboken. In die roze zone parkeer je twee uur lang gratis, maar vanaf dat je daarover zit moet je betalen. Veel mensen in Hoboken zijn daar kwaad over schepen. En terecht. Eerst wordt hun district zonder tram gezet, daarna worden hun bezoekers: vrienden, familie… op kosten gejaagd.
Wij denken dat de Hobokenaren gelijk hebben wanneer ze zeggen dat dit geen goed idee is. Volgens ons zijn daar drie duidelijke redenen voor:
Eerste reden: dit gaat de parkeerdruk niet oplossen
In 2019 werd de roze zone al eens uitgebreid buiten de ring, dat weet u ongetwijfeld. In Berchem, Deurne, Merksem en op ‘t Kiel werd betalend parkeren ingevoerd. Ook daar werden de mensen toen gesust met het feit dat het gepaard zou gaan met bewonersparkeren. Ik weet niet of u regelmatig praat met mensen uit die districten, maar die zijn over het algemeen niet van mening dat je je auto makkelijk kwijt kunt bij hen in de buurt. Zeker voor mensen die laat thuiskomen van hun werk, arbeiders die met de late shift staan bijvoorbeeld, is het vaak nog een uur rondrijden in de buurt om parking te vinden. Mijn collega Ivan Heyligen zal u met plezier eens uitleggen hoe vlot dat er bij hem in Merksem aan toe gaat.
De cijfers ondersteunen die stelling ook. Cijfers van statistiek Vlaanderen tonen dat de tevredenheid over het aantal beschikbare parkeerplaatsen in die drie districten er niet op vooruit zijn gegaan, integendeel. Neem nu Deurne: in 2017 gaf 37% van de inwoners daar aan dat er voldoende parkeergelegenheid voor bewoners was. In 2023, vier jaar na de invoering van de roze zone daar, was dat nog 32%.
Het riedeltje dat dit de parkeerdruk dus zou oplossen, blijkt niet te kloppen. In plaats daarvan zou men echt moeten inzetten op buurtparkings. In Hoge Beuken is er zo een, maar die kost dertig euro per maand. In plaats van dat goedkoper te maken, en zelfs verder uit te breiden, kiest men ervoor om de mensen te laten betalen.
Ik vind het moeilijk om te geloven dat niemand bij het stadsbestuur die signalen over de blijvende hoge parkeerdruk vanuit Merksem, Berchem en Deurne opgevangen zou hebben. Of dat jullie die cijfers niet gezien hebben. Waarom wil men dan met alle geweld die roze zone invoeren? Het antwoord op die vraag brengt me bij de tweede reden waarom dit een slecht plan is.
Tweede reden: dit is een pestmaatregel
Het invoeren van het betalend parkeren mag dan niet het gewenste effect hebben op de parkeerdruk, het is wel erg goed voor de stadskas.
Want wie betalend parkeren zegt, zegt scanwagen. Wie scanwagen zegt, zegt kassa-kassa.
Tussen 2019 en 2022 werd er maar liefst 27 miljoen aan retributies opgehaald. Dat zijn niet allemaal mensen die zich dwars over het voetpad parkeren hé. Daar zitten evengoed mensen tussen die twee minuutjes over tijd waren, die in hun haast om de kinderen op tijd op de voetbal te krijgen vergeten hun app juist in te stellen, enzovoorts.
Die scanwagens kunnen dus binnenkort naar hartelust rond gaan rijden in Hoboken om de mensen op kosten te jagen. Hoe meer boetes hoe beter. In uw eigen argumentatie geeft u zelfs toe dat het daarom te doen is: in Hoboken centrum werkt men voorlopig met de parkeerschijf, maar die moeten fysiek gecontroleerd worden. Door het via de scanwagens te doen komen we tot een “efficiëntere handhaving” zo staat er te lezen. Het staat er dus zwart op wit: door scanwagens te laten rondrijden, kunnen we meer boetes ophalen. Tel daar bovendien nog de miljoenen aan parkeertickets bij: 45 miljoen tussen 2019 en 2022, om van de LEZ nog maar te zwijgen, en je begint te snappen waarom de automobilist in Antwerpen zich een melkkoe voelt.
En wie gaat dat allemaal betalen? Mensen die in de zone wonen krijgen een bewonerskaart, dat is waar. Maar er zijn in Hoboken geen sportpaleis, geen park & ride, geen drukke winkelkernen. De mensen die hier vooral door getroffen worden, zijn mensen die familie komen bezoeken, die er komen werken, of die van de ene bewonerszone in Hoboken naar de andere durven oversteken. Grootouders die op de kleinkinderen komen passen, de huishoudhulp, of mensen die zorg aan huis verlenen. Als ze langer dan twee uur in Hoboken moeten zijn, hangen ze er aan.
Je zou kunnen zeggen: kom dan niet met de auto. Probleem opgelost, toch?
Maar dat brengt mij bij mijn derde punt.
Derde reden: er wordt de mensen geen alternatief geboden.
Twee maanden geleden hadden we het hier nog over de heraanleg van de Antwerpsesteenweg. Sinds 2023 zit Hoboken zonder tram. Omdat de Vlaamse regering, waar uw partij toch al een tijdje aan de knoppen zit, De Lijn kapot bespaard heeft. De sporen waren in zo’n slechte staat dat er geen tram meer over kon rijden.
De Antwerpsesteenweg moet dringend heraangelegd worden, net als de Lelieplaats en Kioskplaats, waar de tram haar eindhalte heeft. Maar heel die heraanleg dreigt nog eens uitgesteld te worden, omdat het districtsbestuur van Hoboken, waar uw partij ook al lang aan de knoppen zit, eerst toch nog eens wat extra studies wil doen rond de heraanleg van de Lelieplaats en Kioskplaats.
Men zet dus een heel district zonder tram. Vervolgens gaat men nog wat treuzelen, waardoor het er voorlopig niet naar uitziet dat die tram snel kan terugkomen. En dan, nadat men de alternatieven voor de auto de grond in geboord heeft, mogen de mensen hun portefeuille ook nog eens gaan opentrekken omdat ze gedwongen zijn met de auto tot in Hoboken te geraken.
Mensen zijn daar kwaad over, en terecht. Wij zijn voorstander van maatregelen die de leefbaarheid in onze wijken verbeteren, die de modal shift in de hand werken. Maar dat moet op een eerlijke manier gebeuren. Nu wordt de kar voor het paard gespannen. Zorg eerst voor alternatieven voor de auto, in de vorm van deftig openbaar vervoer. Zorg dat buurtbewoners hun wagen kwijt kunnen door in te zetten op buurtparkings. Dit draait niet om parkeerdruk verlagen, want dat doet het niet. Dit draait niet om een modal shift, want dan zou er wel wat meer haast achter het terugbrengen van de tramverbinding gezet worden. Dit draait om het spijzen van de stadskas.