De handelaars op het De Coninckplein trokken opnieuw aan de alarmbel over de drugsoverlast op het plein. Ze zien de problemen alleen maar toenemen: dak- en thuisloze mensen met ene verslavingsproblematiek zorgen voor overlast, soms zelfs met agressie tot gevolg en dealers doen zomaar hun goesting. De huidige aanpak van het stadsbestuur, waarbij er om de zoveel tijd een grote politie-actie is, werkt niet. Een geluid dat ook eerder al te horen was bij buurtbewoners en wijkplatform 2060 United. Ze vragen om meer toegankelijke politie, een uitbreiding van de hulpverlening en een stadsbrede aanpak, in plaats van de individuele acties van de verschillende schepenen die we tot nu toe zagen. PVDA-gemeenteraadslid Farid Darmach, die zelf in 2060 woont, vroeg het stadsbestuur hoe het, na anderhalf jaar "aandachtswijk", eigenlijk zit met het globale plan dat de buurt werd beloofd om de problemen in 2060 aan te pakken. Lees hieronder zijn tussenkomst.
Mevrouw de burgemeester, schepenen,
Ik richt mij expres tot jullie allemaal.
Dat doe ik hier vandaag in de eerste plaats als iemand die al jaren in 2060 woont.
Dit is de zoveelste keer dat mensen uit mijn buurt aan de alarmbel trekken. In februari was het Joke van de Kiebooms, in juni buurtcomité 2060. Dit keer was het Tim, de eigenaar van de Viggo’s, die een open brief naar jullie, het stadsbestuur, stuurde. Want een van de zaken die hij aanklaagt is net het feit dat de handelaars op het De Coninckplein weinig gehoor vinden bij het stadsbestuur.
Wij zijn met de PVDA naar Tim gaan luisteren. De problemen die hij benoemt, klinken voor iedereen die in Antwerpen-Noord woont, heel herkenbaar.
Mensen die openlijk drugs gebruiken op straat. Personen met psychische problemen en een verslaving die voor overlast zorgen, en zelfs agressie vertonen. Dealers die vechten over hun territorium en de politie in hun gezicht uitlachen. Een niet aflatende stroom aan sluikstort en afval.
We hebben deze problemen al vaak benoemd in de gemeenteraad. Elke keer krijgen we dezelfde uitleg.
De burgemeester begint vanuit haar bevoegdheid veiligheid steevast met cijfers te gooien. 4.500 mensen gecontroleerd, 380 arrestaties, 112 personen zonder wettig verblijf gemeld, ga zo maar voort.
Schepen Bachar vult dan verder aan met de initiatieven die hij neemt vanuit jeugd en samenlevingsopbouw. Versterking van de bestaande buurtwerking via filmhuis Klappei, SAAMO, Cortina, het buurtsecretariaat in de Permeke bibliotheek. De herontwikkeling van de Stuivenbergsite en de Wilgenstraat.
Versta mij niet verkeerd, dat zijn mooie initiatieven. En ook handhaving door de politie is broodnodig. Maar de vraag is: wat heeft de huidige aanpak tot nu toe opgeleverd voor de mensen in de wijk?
En dan kunnen we niet anders dan vaststellen dat het op dit moment onvoldoende is.
U zei in juni burgemeester, dat u best begrijpt dat de mensen in Antwerpen Noord “ongeduldig” zijn.
Ik vind dat wij in 2060 al heel veel geduld hebben getoond.
De N-VA is intussen aan haar derde legislatuur bezig, uw partij is al meer dan dertien jaar aan de macht in Antwerpen. Vanaf het begin was de war on drugs een van uw stokpaardjes. In 2014 pakte uw partij uit met een uitbreiding van het cameranetwerk, onder meer in Antwerpen-Noord om de overlast daar aan te pakken. Veel heeft dat blijkbaar niet geholpen.
Bij de aankondiging van Antwerpen-Noord als aandachtswijk in juni 2025, werd er al gesproken over een globale aanpak. “Via structurele maatregelen over verschillende beleidsdomeinen heen wil de stad de leefbaarheid verbeteren en tot een aangenamere, veiligere en sterkere buurt komen.” Dat stond er toen letterlijk te lezen.
In september vorig jaar werd 2060 united dan uitgenodigd voor een gesprek met het stadsbestuur. Maar ze kwamen van een koude kermis thuis. “Er is geen visie, geen plan en geen geld. Ons gesprek op het stadhuis was een maat voor niets. Dat onze buurt nu een aandachtswijk is, is niet meer dan een lege doos”, klonk het bij 2060 united na het gesprek.
We zijn nu ruim een jaar na dat gesprek. En wat blijkt? Er is nog altijd geen visie. Nog steeds geen plan voor structurele maatregelen over verschillende beleidsdomeinen heen. Schepen Bachar bevestigde dat nog eens op ATV. “Binnen een paar maanden komen we met een algemeen plan van aanpak. Maar het is frustrerend, in de politiek duren dingen soms lang.” zei hij.
Praat dus niet over geduld uitoefenen, burgemeester. Ik denk dat wij in 2060 de meest geduldige mensen van ‘t stad zijn. Maar op een bepaald moment is de maat gewoon vol. En dan trekken zaakvoerders als Tim aan de alarmbel. Terecht. De vraag is: wat nu? Welke garanties kunnen hier vanavond gegeven worden dat er dit keer echt iets fundamenteel zal veranderen? Hoeveel Jokes en Tims moeten er nog een noodkreet uiten vooraleer dat plan van aanpak er eindelijk is?
Daarnaast zijn we natuurlijk ook benieuwd welke maatregelen u zult nemen om op de korte termijn voor verbetering op het plein te zorgen. Zal u luisteren naar de verzuchtingen en de voorstellen van de buurt? Komt er meer politie te voet? Wat denkt u van het voorstel voor een hulpverleningscontainer?
Het antwoord van het stadbestuur
Burgemeester van Doesburg (N-VA) reageerde zoals verwacht. Een opsomming van de vele arrestaties, inbeslagnames, personen die gemeld werden bij de dienst vreemdelingenzaken en ga zo maar door. Tegelijkertijd herhaalde ze dat men op federale wetgeving wacht om mensen gedwongen te kunnen laten opnemen. Het globaal plan dat werd beloofd bij het uitroepen van 2060 als aandachtswijk, lijkt geen prioriteit meer te zijn.
De burgemeester schuift de verantwoordelijkheid van zich af
"Eigenlijk wordt er hier elke keer hetzelfde gereageerd wanneer mensen van 2060 aan de alarmbel hangen", reageerde Darmach:
U zegt telkens opnieuw twee dingen: de stad doet al veel inspanningen, en we moeten wachten op federale wetgeving om de problemen op te lossen.
Maar daarmee schuift u de verantwoordelijkheid wel heel gemakkelijk van u af. Want zoals ik zonet al zei: uw partij bestuurt deze stad intussen al dertien jaar. En vaak is het net dat beleid dat nadelig is voor 2060 en de problemen verergert.
In 2014 besloot het stadsbestuur dat het straathoekwerk “te vrijblijvend was”. Dat is bijna volledig wegbespaard onder uw beleid. Er worden nu dan wel Peer Coaches aangeworven, maar daarmee is de tanker nog niet gekeerd.
Recent nog in december besloten jullie bovendien om miljoenen te besparen op sociale organisaties als CAW of SAAMO. Ook Integratieagentschap Atlas, toch belangrijk in een aankomstwijk als 2060, kreeg een besparing van 4.5 miljoen te verwerken.
Schepen Van Baren blijft vasthouden aan het jaarlijks halveren van de opvangplaatsen in de daklozenopvang. Maar die mensen verdwijnen niet uit onze stad. Velen van hen zijn genoodzaakt de nacht op straat door te brengen. Een groot deel daarvan zal dat in 2060 doen.
Dit stadsbestuur verstopt zich achter de federale regering. Intussen blijft u maar aanmodderen. Zelfs een plan van aanpak laat meer dan anderhalf jaar op zich wachten. En wij in 2060 moeten dan maar geduldig blijven? Neem eindelijk uw verantwoordelijkheid.