|
|
Naar Nederlands model zullen gepensioneerden, huisvrouwen en studenten 2 á 4 uurtjes per dag bijklussen door enkele straten te bussen.
Zo speelt men de mensen tegen elkaar uit om de job van postbode volledig uit te hollen.
En wat gaat er met de lonen gebeuren? De mensen zitten met vele vragen waar ze geen antwoord op krijgen.
Daarom hebben de postbodes van de PVDA een pamflet opgesteld dat ze willen verspreiden onder het postpersoneel.
De Deutsche Post en een twintigtal postoperatoren hebben een akkoord gesloten met de vakbond Ver.di om een minimum uurloon te bepalen van 8 € tot 9,80 € bruto. Maar het basisloon van de postbodes van Deutsche Post is nu 10,14 € bruto zonder de dertiende maand mee te rekenen, noch de vakantiepremie. Daartegenover willen twee grote concurrenten van de duitse post, TNT en Pin Group minimumlonen afspreken tussen 6 en 7,50 € ! (Trends, 11.10.07)
Begin augustus had Klaus Zumwinkel, baas van de Duitse Post, er al mee gedreigd 32.000 van de 160.000 personeelsleden af te danken ingeval van wilde concurrentie. Hij verweet verschillende concurrenten uit de privé hun personeel hongerlonen uit te betalen. Om fatsoenlijk te kunnen leven moeten zij geholpen worden door sociale diensten ! (La Libre Belgique, 07.09.07) Als een postbaas dat al zegt !
Terwijl de lonen van bouwvakkers, stewardessen en gemeenteambtenaren de komende jaren met 3 % stijgen, wil TNT de salarissen van ruim 20.000 postbodes tot 2010 bevriezen. Als de bonden niet instemmen, schrapt ’s lands grootste werkgever elfduizend in plaats van zesduizend banen. Concurrenten zoals Sandd en Select Mail zijn driemaal minder kwijt aan hun postbezorgers, die per poststuk worden betaald ! (De Volkskrant, 19.09.07)
Ten gevolge van twee nationale stakingen van 48 u, hebben de postmannen een loonsverhoging bekomen van 6,9 % op 18 maand, met daarbovenop een forfaitaire som van 230 € onmiddellijk, en een tweede forfaitaire som van 575 € verbonden aan de resultaten. Wat de engelse postmensen niet namen, is dat Royal Mail de lonen wou bevriezen ! (info vanop de site van CWU).
De Communication Workers Union, de vakbond van de britse post, heeft ook bekomen dat het verlies van 40.000 jobs op de 200.000, van de baan geschoven werd. Alle veranderingen in de uurroosters, en heel de kwestie van flexibiliteit, zullen voortaan moeten onderhandeld worden met de vakbond (L’Humanité 24 oct. 07).
Johnny Thijs heeft het continu over de “lagere lonen” bij de concurrenten. Bij ons verdient een beginnend postbode slechts 1000 € netto per maand (een bruto-uurloon van 9,58 €). En een postbode met 20 jaar dienst krijgt 11,50 € bruto per uur (zonder eindejaarspremie, kasvergoeding vakantiegeld). Vindt u dat zo enorm ?
Halftijdse, onderbetaalde postbezorgers in plaats van postbodes ?
Als we Thijs laten doen, zal het aantal postbodes drastisch afnemen: van 12.000 naar 6000. volgens de vakbonden zullen interne of externe ‘postbezorgers’ tussen 2 en 4 u per dag werken aan een miserabel loon.
Thijs in Terzake van 25 oktober: “Het zullen minder complexe en lichtere jobs zijn, ze zullen geen sorteerwerk hebben, noch pakjes, noch pensioenen. Ze zullen dus ook een lichter loon trekken”. Thijs denkt aan huisvrouwen, studenten en gepensionneerden. Mogelijks komen 43 % van de uitreikactiviteiten in aanmerking voor de postbezorgers (Piet Van Spybroeck, De Post). Zo tracht men de mensen tegen elkaar uit te spelen en te laten concurreren. Dit doet men nu reeds met de nachtsorteerders die niet om 3 of 4 uur willen beginnen.
De waarheid is dat we allen niet genoeg verdienen !
We moeten steeds meer uren op straat presteren in weer en wind, vaker bijdragen met minder, onvoldoende opgeleid personeel. Onze job is een wegwerpjob geworden.
Geen concurrentie tussen werknemers !
De enige oplossing: In alle Europese landen is de lonen gelijk maken naar boven toe, zoals in Engeland. En de onmenselijke flexibiliteit stoppen:
Gedaan met de onbetaalde overuren.
Postmensen, zowel uit de openbare diensten als uit de privé, we moeten samen dezelfde eisen stellen. Zoniet zijn we morgen allemaal verliezers !
Wie profiteert van de goede resultaten van De Post ?
Gedurende het eerste semester van 2007 steeg de omzet van de groep De Post met 4 %, van 1.093 Milj. € naar 1.137 Milj. €. Deze stijging is het gevolg van de toename in het merendeel van de business segmenten, (...) de internationale post, nationale post, retail, financiële diensten, en pakjes. De volume-toenames in direct mail, administratieve mail, en andere, compenseren een deel van het volume-verlies in het segment van de “daily mail” (Persbericht van De post, 3 sept. 07).
Collega’s, Thijs profiteert van de europese beslissing om op dezelfde manier te werken als de concurrenten: concurrentie organiseren tussen het personeel, jobs doen innemen door onderbetaalde werkkrachten om de loonkost te drukken en zoals alle patroons de winst op de eerste plaats zetten. Waarom zouden WIJ ons dan moeten matigen in onze eisen ?
- schep lichte diensten voor de oudere postmannen of zij met gezondheidsproblemen. (herinvoer van bureaujongens, lichte uitreikingsdiensten…)
- aanwervingen om alle diensten NORMAAL te kunnen uitvoeren !
- géén verdoken Géoroute 3 !
Integendeel, bij de volgende CAO :
- gelijkheid van de lonen in heel de postsector ;
- een “weervergoeding” voor de postbodes, en een equivalente premie voor de andere categoriën.
Aarzel niet om ons te contacteren: Postmannen van de Pvda Lemonnierlaan 171, 1000 Bxl.
Tel: 02/504.01.35. Bekijk de site www.solidair.org (klik op ‘alle dossiers’ en kies ‘Post’).

een ancien met 38,5 jaar dienst! zei me nog niet zo lang geleden dat hij graag de 40 jaar dienst zou willen halen. Dat zag hij als een streefdatum en daar zou hij enorm fier op zijn, zei hij nog. En z\'n ogen blonken terwijl ie het zei.
Hij ademde post uit, hij schreef een boek rond de viering van 75 jaar post in onze stad, hij werd ook gelauwerd voor 25 en 35 jaar dienst. Telkenmale liet hij me artikels zien in de krant wanneer het de post betrof en waardat er weer een ingrijpende gebeurtenis ging plaatsvinden (gedeeltelijke privatisering, verhoging pensioenleeftijd,...). Het deed hem pijn te zien en te lezen wat er met z\'n bedrijf De Post gebeurde.
Ondertussen is er al het één en d\'ander gebeurt. Z\'n moeder werd opgenomen in de kliniek en om haar iedere dag te kunnen bezoeken had hij aan z\'n overste (de postmeester)gevraagd of hij 1 maand van z\'n verlof mocht opnemen om die reden. Hij heeft nl. nog 9 maanden verlof staan. Het werd nul op request! Moest hij verlof hebben dan moest hij zich maar OBV (onbetaald verlof) nemen of een andere manier uitzoeken. Hij heeft zich dan in een sociaal uitzonderlijk verlof laten zetten met een kleine compensatie van 500 euro/maand. In de week dat z\'n moeder zou thuiskomen (vrijdags) was hij zo blij als een kind toen hij me \'s woensdags zei dat z\'n moeder zou thuiskomen en dat hij nog een maand vakantie zou pakken om voor haar te zorgen. Donderdags kreeg hij telefoon dat z\'n moeder in de kliniek gevallen was en dat ze verschillende breuken opgelopen had (o.m. heup). En dat ze waarschijnlijk nog verschillende weken in de kliniek zou moeten blijven. 3 dagen later overleed z\'n moeder.
Onlangs was er nog een feestje om de quality challenge te vieren die uitgereikt werd aan ons kantoor (om het teamwerk te bevorderen worden er etentjes gegeven). Hij is (net als ik) niet gegaan. Vroeger zou hij de trekker geweest zijn om iedereen te overhalen om te gaan. \"Het interesseert me allemaal niet meer,...\", zei hij.
Mijn bedenking:
De Post dat niet meer sociaal is voor z\'n personeel, hoe kan dat dan sociaal zijn voor haar klanten?