17 september 2009 08:31 | Leeftijd: 3 jaar
| Thema: Opel, PVDA, Syndicaal, Duitsland

Opel :: Interview met Oliver Burkhard van Duitse metaalvakbond IG-Metall

Het Duitse dagblad Junge Welt sprak met Oliver Burkhard, verantwoordelijke van metaalvakbond IG-Metall voor het district Noord-Rijnland-Westfalen over de overname van Opel door Magna.

Junge Welt

Oliver Burkhard

De beheerraad van GM heeft na lang aarzelen met de verkoop van Opel aan Magna ingestemd. Is dat voor de toekomst van de autobouwer de “kwalitatieve sprong” zoals bondskanselier Merkel het verwoordde?

Oliver Burkhard. Dat gaat me iets te ver. Het is wel minstens het einde van de patstelling van de afgelopen maanden. Nu is het duidelijk in welke richting het gaat. “New Opel” heeft een kans gekregen en die moet ze nu gebruiken. Er is nog geen definitief ondernemingsconcept, maar we zijn nu op weg met een nieuwe partner, van wie we hopen dat het duidelijk beter functioneert dan met de oude.

Wat betekent die beslissing voor de vestiging van Bochum? Volgens de voorlopig bekende plannen van Magna is Bochum de fabriek waar de meeste jobs zullen sneuvelen.

Oliver Burkhard. Van Magna kennen we tot nu toe enkel het algemene concept. Een echt businessplan met cijfers over productie of aantal werknemers hebben we nog niet gezien. Maar Bochum zal inderdaad zwaarder getroffen worden dan alle andere Duitse fabrieken.

Voor het personeel van Bochum duurt deze onzekere situatie trouwens al veel langer dan elf maanden. Al sinds 2004 is er voortdurend sprake van herstructureringsplannen voor de vestiging. Daarom was er onder de arbeiders ook geen grote opluchting toen ze het nieuws van de overname vernamen, maar eerder een gevoel van “herademen” na de eerdere aankondigingen dat het aantalarbeidsplaatsen afgebouwd zou worden.

Met de huidige directie werd afgesproken dat de nieuwe Astra en de Zafira in Bochum gebouwd zouden worden. Is die afspraak door de overname nu naar de papiermand verwezen?

Oliver Burkhard. Ik ga ervan uit dat die afspraken blijven gelden. Maar Magna zal zeker bezwaar maken en stellen dat zij geen zaken hebben met vroegere akkoorden die gemaakt zijn met GM.

Wij houden vast aan een eerlijke productieverdeling. In 2004 hebben we al een fair share of pain kunnen afdwingen, dat wil zeggen dat de nadelige gevolgen van herstructureringen evenredig over alle vestigingen in Europa verdeeld werden. Daar willen we opnieuw voor strijden. Daarom worden de onderhandelingen met Magna niet op bedrijfsniveau of op nationaal niveau gevoerd, maar alleen op het niveau van de Europese coördineringsgroep en de Europese ondernemingsraad.

Toch wordt de Magna-deal een “Duitse oplossing” genoemd, waarbij de gevolgen voor andere Europese fabrieken duidelijk minder gunstig zijn.

Oliver Burkhard. De helft van alle Europese personeelsleden werkt in Duitsland. Daarom was het zinvol dat de Duitse regering de leiding op zich genomen heeft. Maar wij willen in elk geval een eerlijke verdeling van de lasten over heel Europa.

Een onderdeel en voorwaarde van het Magna-concept is een looninlevering van 1,2 miljard euro. Zal IG-Metall daarmee instemmen?

Oliver Burkhard. Dat kan ik nog niet zeggen. In elk geval niet als er geen duidelijk perspectief is. Nu hebben we eindelijk weer een tegenspeler met wie we kunnen onderhandelen. We eisen duidelijke toezeggingen: geen fabriekssluitingen,  geen naakte ontslagen en een eerlijke lastenverdeling. Als die voorwaarden niet vervuld zijn, kan ik me niet voorstellen dat het personeel iets in ruil afgeeft.

In ruil voor looninlevering krijgt het personeel en deelname van tien procent in het kapitaal. Komen die 1,2 miljard euro daarmee overeen?

Oliver Burkhard. Die 10 procent zijn een politiek vooropgezet aantal en komen absoluut niet overeen met wat het personeel moet inleveren als het zover komt.

De vergoedingen boven cao zijn bij Opel grotendeels weggesmolten. Zou een nieuwe looninlevering een daling onder het niveau van de cao betekenen?

Oliver Burkhard. Dat willen we onder alle omstandigheden vermijden. Het moet mogelijk zijn met respectabele loonniveaus respectabele auto’s te bouwen. De mensen moeten tenslotte nog kunnen leven van hun loon. Als Magna komt, zullen we ons zeker niet zomaar gewoon gewonnen geven.


Reageren?

Nog geen reacties ontvangen
Voeg hieronder uw mening toe

* - verplicht veld

*





*
*