Bestanden:
pamflet_opel_dkp2.pdf229 K
16 februari 2010 14:43 | Leeftijd: 2 jaar
| Thema: Opel, PVDA, Antwerpen, Duitsland, Op de werkvloer, Werkgelegenheid

Opel Antwerpen :: Duitse communisten brengen solidariteitsbezoek

De dag na de aankondiging van de schrapping van 8.300 banen bij Opel Europa, stond Volker Metzroth, van de Duitse communistische partij (DKP) aan de poort van Opel Antwerpen met een solidariteitspamflet dat zowel door de DKP als de PVDA ondertekend was.


Volker Metzroth is 57 jaar en werkte 42 jaar bij de Duitse Post. Hij is met brugpensioen, maar nog steeds actief als vakbondsmilitant. Metzroth is lid van de leiding van de DKP, waar hij zich bezighoudt met de sociaal-economische vraagstukken. 


Waarom komt u uit Duitsland naar Antwerpen om hier een pamflet uit te delen?

Volker Metzroth. Met de Duitse communistische partij publiceerden we een solidariteitsverklaring met de werknemers van GM en daar wilden we andere Europese partijen bij betrekken. Tijdens een ontmoeting eind januari tussen de Duitse, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse communistische partijen groeide het idee voor een gemeenschappelijke actie. Door dan naar Antwerpen te komen kon ik praten met de werknemers van Opel, met de vakbondsvertegenwoordigers en met de verantwoordelijken van de PVDA-Antwerpen.

Het waren zeer interessante ontmoetingen en ik dank jullie voor het onthaal. De weersomstandigheden waren niet echt super (het was de dag van de 950 km file wegens de sneeuw, n.v.d.r.) en de taal stelde ons soms voor probleempjes, maar het was echt belangrijk mekaar te ontmoeten en samen iets te doen. Acties over de grenzen heen zijn echt belangrijk voor de zaak van Opel. Wij hopen weldra een Belgische delegatie in Bochum te kunnen begroeten, waar ook 2.000 banen bedreigd zijn.


Hoe reageert men in Duitsland op dat aangekondigde banenverlies?

Volker Metzroth. In totaal zouden er 3.500 banen verloren gaan bij Opel, verdeeld over de vestigingen van Bochum, Rüsselsheim, Kaiserslautern en Eisenach. Maar daar moet je nog de indirecte banen bij optellen. Alleen al in Bochum zou het dan over 6.000 jobs gaan. Een catastrofe voor een streek die al zwaar onder de crisis lijdt. De mensen zijn niet bereid dat zomaar te slikken. De politici ook niet trouwens. Zij zijn niet bereid de hulp die Opel vraagt zomaar te geven als er zo veel banen op de tocht staan. Een deel van de bevolking koestert nog steeds illusies over de plaatselijke politieke strijd. In mei zijn er regionale verkiezingen en geen enkele politieker durft te beweren dat er niets aan te doen is. Maar ze hebben geen voorstellen voor de toekomst.

De werknemers van hun kant zijn niet bereid zich te laten doen, de vakbonden stellen zich offensief op, over de grenzen heen. Het is een mooie solidariteit. Maar sommige werknemers zijn ook bereid offers te brengen op het vlak van lonen en werkduur in ruil voor werkzekerheid. Dat is te begrijpen, want in Duitsland kom je als werkloze al snel in armoede terecht.

In de sfeer van concurrentie op leven en dood, waarbij elk merk ernaar streeft de crisis te overleven, verdedigen de vakbonden het algemeen belang


Hoe verklaart u die lange periode van onzekerheid, die bijna een jaar lang op de werknemers van Opel gewogen heeft?

Volker Metzroth. Toen GM in de Verenigde Staten met de crisis geconfronteerd werd, zocht de directie vooral naar de beste manier om haar winst te stabiliseren en op te drijven. Ze trachtten overheidssteun los te krijgen in de VS en in Europa. Ze werkten scenario’s uit om bepaalde merken te verkopen, maar steeds met als doel dat de aandeelhouders er beter van zouden worden. De werknemers en vakbonden van hun kant wilden verzekerd zijn van een zo groot mogelijk aantal banen. Al die pistes en onderhandelingen hebben inderdaad maanden aangesleept en ten slotte oordeelde GM dat het merk Opel belangrijk bleef om zich op de markten buiten de VS verder te ontwikkelen. In de VS verbruiken de auto’s te veel en hebben de mensen te veel schulden. Het Opelbrevet moest dus in de schoot van GM blijven om een relance mogelijk te maken.


Zijn de werknemers van de andere automerken solidair met die van Opel?

Volker Metzroth. In de sfeer van concurrentie op leven en dood, waarbij elk merk ernaar streeft tot de groep te behoren die de crisis zal overleven, spelen de vakbonden de rol van verdedigers van het algemeen belang. En dat is niet altijd gemakkelijk. Wij van onze kant proberen met onze bedrijfsafdelingen overal aanwezig te zijn waar we die gemeenschappelijke strijd voor werkgelegenheid en tegen het kapitaal kunnen beïnvloeden. 


Welke rol speelt een communistische partij in die strijd?

Volker Metzroth. Op de eerste plaats de strijdende werknemers steunen. De syndicale eisen bekendmaken, en in dit geval weigeren elke sluiting te aanvaarden, waar ook in Europa. Tegelijk moeten we aangeven dat wat er gebeurt niet zomaar uit de lucht komt vallen. Het is niet de gril van een of andere gemene patroon of een slechte manager. Het is het gevolg van het kapitalistische systeem. Die herstructurering houdt rechtstreeks verband met de kapitalistische economische crisis. In de VS heeft GM voor miljarden dollar gespeculeerd. Ze zijn daar veel rijker door geworden dan door de productie van auto’s. GM speculeerde ook met de pensioenfondsen. Dat moeten we aanklagen.

Vervolgens leggen we ook de band met de maatschappij in het algemeen en met de milieucrisis. De concurrentielogica drijft de automobielindustrie naar de overproductie, en dat is geen oplossing voor de toekomst van de planeet. We moeten dus nadenken over reconversie als oplossing, naar de productie van middelen voor openbaar vervoer, bijvoorbeeld. In het huidige systeem is dat zeer moeilijk, bijna onmogelijk. We moeten dus af van die logica van winst tot elke prijs en van die van het privébezit. We moeten nadenken over een andere manier om de maatschappij te organiseren. Zonder uit het oog te verliezen dat we voor elke baan moeten vechten.


Wat is uw mening over het voorstel om van Opel een Europees openbaar bedrijf te maken?

Volker Metzroth. Ons idee is om Opel onder het statuut van openbaar bezit te brengen, met een democratische controle door de vakbonden, maar ook door bijvoorbeeld milieubewegingen. Het zou niet meer dan rechtvaardig zijn gezien het groot bedrag aan overheidsgeld dat al in de onderneming gestopt werd. Denk alleen al maar aan de fameuze “schrootpremies” of de vergoedingen bij economische werkloosheid, allemaal gefinancierd met openbare middelen. In het begin dachten we niet aan een Europese dimensie, maar waarom niet? Eens Opel een openbaar statuut heeft, kan er meer tijd uitgetrokken worden om nieuwe modellen uit te werken die beter aangepast zijn aan de sociale evolutie bijvoorbeeld. 

Vorm de ketting

De assemblagelijn van een autofabriek wordt in het jargon ook wel ‘de ketting’ genoemd. Aan ‘de ketting’ van Opel Antwerpen verdienen 2.600 mensen hun boterham. “De Zomer van Opel” zoekt vrijwilligers om op zaterdag 13 maart een menselijke ketting te vormen uit solidariteit met de arbeiders van Opel. Het streefdoel is dat de ketting tenminste uit 2.600 mensen zal bestaan, omdat dit het aantal arbeidsplaatsen is dat rechtstreeks verloren dreigt te gaan als de Opel-fabriek in Antwerpen zou sluiten.

Met de PVDA willen we hier mee een succes van maken!

De PVDA roept alle leden en vrienden op om deel te nemen aan 'De Ketting'. Dat kan in groep met de PVDA, schrijf je hier voor in per sms op 0473/777435 of mail antwerpen(at)pvda.be, of individueel, meld je deelname dan rechtstreeks aan info(at)zomervanopel.be. Afspraak dus op zaterdag 13 maart om 13 uur op het Steenplein te Antwerpen!
Meer info over het initiatief De Zomer van Opel:
- Bezoek de website van 'De zomer van Opel'
- Lees ook: GvA :: Bekende Antwerpenaars in de bres voor werknemers Opel


Reageren?

Nog geen reacties ontvangen
Voeg hieronder uw mening toe

* - verplicht veld

*





*
*