|
|
Daartegenover loopt de geplande Lange Wapperbrug van de BAM door onze woonwijken en boven een nog nauwelijks gebruikt Straatsburgdok, met een aansluiting t.h.v. het Sportpaleis van 18 baanvakken naast mekaar of een viaduct van 105 meter breed. Op die plaats blazen de overheersende Zuidwesten winden nu al de luchtvervuiling en lawaai van het verkeer op Singel en Ring over de wijken in Deurne en Merksem. Op die plaats treedt ook deze autostrade uit zijn diepe en brede bedding om op huizenhoogte te komen en over te gaan op het viaduct van Merksem. Eén op twee van onze patiënten in Deurne jonger dan 7 jaar hebben al moeten puffen tegen astma. Dat is niet meer normaal. Er liggen in ons district 12 scholen binnen de kwetsbare 500 meter afstand van een autostrade.
Binnen de door de Vlaamse regering opgelegde randvoorwaarde van verbod op vrachtverkeer door de Kennedytunnel, scoort de tunnel van Arup-Sum beter op kostprijs en onderhoud, op ontsluiting van de haven, op mobiliteit en verkeersveiligheid en op leefmilieu. Alleen zijn bij Arup-Sum de tolopbrengsten minder goed omdat per dag 4000 doorgaande vrachtwagens niet meer langs Antwerpen de Schelde zullen willen kruisen, maar voor alternatieven zoals de Temse-brug zullen kiezen. Dit doen ze omdat bij verbod op vrachtverkeer door de Kennedytunnel ze vanuit het Zuiden komende helemaal moeten omrijden langs de ring, het Sportpaleis, het viaduct van Merksem tot aan de Arup-Sum tunnelingang t.h.v. knooppunt van Ekeren. Volgens Arup-Sum kan dit perfect verholpen worden wanneer vrachtwagens nog wel toegelaten worden in de Kennedytunnel. Dan scoort het wat zij noemen ‘verfijnde Arup-Sum tracé’ op alle indicatoren beter dan het BAM alternatief. Dan is het doorgaand vrachtverkeer met de hulp van een automatisch verkeersbegeleidingssysteem optimaal gespreid over de drie Scheldekruisingen: Kennedytunnel, Arup-Sum tunnel en Liefkenshoektunnel. Dat ontlast de ring in zijn geheel en verbetert dus ook de luchtkwaliteit en lawaaioverlast. Dan wordt vooral de leefbaarheid van Deurne en Merksem sterk verbeterd, omdat de vrachtwagens komende van Brussel of Luik, Hasselt en Eindhoven… niet meer op de ring hoeven om te rijden langs het Sportpaleis, maar via de kortste weg langs de Kennedytunnel de Schelde kunnen kruisen. De bezwaren van de Vlaamse regering tegen vrachtverkeer langs de Kennedytunnel werden door Arup-Sum beantwoord. Met de brandweer werd onderzocht hoe mits renovatiewerken en het aanbrengen van een systeem dat mist spuit in geval van brand, voor een bedrag van 25 miljoen euro die tunnel volledig verkeersveilig kan gemaakt worden voor vrachtwagens overeenkomstig de modernste normen en de Europese richtlijnen. Bovendien heeft ook de Europese Commissie aan Arup-Sum laten weten dat elektronisch tol heffen voor vrachtwagens in de Kennedytunnel perfect kan, mits in Antwerpen de drie Scheldekruisingen dan als één geheel worden beschouwd. Tenslotte rijst ook de vraag of heel die toldiscussie nog wel relevant is wanneer de Vlaamse regering rekeningrijden voor vrachtwagens zou willen invoeren.
Als de Vlaamse regering haar irrationele randvoorwaarde van verbod op vrachtverkeer door de Kennedytunnel laat vallen, wanneer het Arup-Sum voorstel wordt gevolgd om in de toekomst de ring t.h.v. het Sportpaleis en viaduct van Merksem te ondertunnelen zoals reeds in vele Europese steden is gebeurd, dan kunnen we in Deurne eindelijk terug met ons raam open slapen.
Dirk Van Duppen, huisarts bij Geneeskunde voor het Volk en districtsraadslid PVDA+ te Deurne